Na nedavno pismo, ki ga je premier Janez Janša poslal na približno 1.700.000 naslovov (prejel ga je vsak volilni upravičenec, torej polnoletni državljan), se je odzvala Stranka mladih – Zeleni Evrope. Njen predsednik Igor Jurišič se namreč čudi, kako je lahko premier, ki naj bi bil po njegovo digitalno in ekološko ozaveščen, izbral totalno neekološki način nagovarjanja državljanov.
“Čeprav vsako pismo (z ovojnico vred) tehta zgolj 10 gramov, je bilo zanje porabljenih 17 ton papirja; za vsako tono papirja je potrebnih približno 24 dreves in vsaj 2,9 MWh električne energije. Takšna oblika naslavljanja državljank in državljanov je terjala približno 400 žrtev, ki so v tem primeru sicer drevesa in ne ljudje, a tudi 400 dreves je prevelika žrtev za nekaj, kar bi lahko vsaj enako učinkovito sporočil na enega ali več okolju prijaznih načinov,” je zapisal v sporočilu za javnost.
Vendar v sporočilu še nadaljuje: “Poleg 400 dreves, pa celo najsodobnejša proizvodnja papirja zahteva 2,9 MWh za 1 tono papirja ali skupno 50 MWh električne energije za takšno količino papirja. V kolikor bi bila ta električna energija proizvedena v Termoelektrarni Šoštanj, bi pomenila emisijo 43 ton ogljikovega dioksida.”
Nad njegovim matematičnim izračunom je menda navdušen tudi vidni član SAB Jernej Pavlič, ki je nedavno izračunal, da je vlada z uvedbo elektronske vinjete vsakega državljana ogoljufala za dva meseca uporabe vinjete, kar pomeni, da je po njegovo slednja realno dražja za petino.
Na navedbe Stranke mladih pa so se že odzvali nekateri tožilci, ki so prepričani, da je slovenski premier storil ekološki genocid, o njegovem početju so že obvestili mlado okoljsko aktivistko Greto Thumberg, ki je tudi že predlagala, da bi lahko v čast umorjenim drevesom postavili ogromen spomenik iz lesa in papirja, kar pomeni, da bi bil projekt povsem ekološki. “Ne vemo točne identitete teh dreves in kje so bila umorjena. Najverjetneje je to v Sloveniji, zato predlagam, da spomenik postavimo poleg kakšnega obstoječega spomenika, denimo v Dražgošah,” je dejala za naš portal.
Je pa seveda problem ta, da bi morali za postavitev takšnega spomenika najprej narediti številne študije in elaborate, za katere bi verjetno porabili 20 ton papirja, torej tri več, kot jih je projekt kabineta predsednika vlade “pokuril” za pošiljanje pisem. V primeru, da bi oblast prevzela ekološko ozaveščena SD, pa bi število porabljenega papirja naraslo na 25 ton. Kar pa Grete in njenih slovenskih kolegov ne vznemirja preveč. Prav tako tudi ne dejstvo, da bi morala eno od dovoljenj za izgradnjo takega spomenika podpisati tudi Inštitut 8. marec, a čakanje na dovoljenje bi predolgo trajalo. “Zato se je treba znajti. Vsak je namreč svoje sreče Nika Kovač,” je še dejala Thumbergova.